1. Pěstujeme Tilandsie
Zde jsem se rozhodla napsat pár informací o pěstování Tilandsií, přidat své zkušenosti, rady a také Vám nastínit, jak se mají Tilandsie u nás doma než naleznou nový domov.
Všeobecně Tillandsie pocházejí z tropických oblastí amerického kontinentu, rostou převážně na stromech, ve skalních štěrbinách, v obydlené oblasti i na drátech elektrického vedení apod. Tillandsie nepotřebují ke svému růstu kořeny pro přijímání minerálů a živin, ale živiny přijímají celým tělem nebo spíše pomocí trichomů (chloupků), které jsou na těchto rostlinách velmi výrazné, obzvlášť u některých druhů (např. Tillandsia caput medusae, T. harrisii) a také velmi důležité pro jejich zásobování vody a živin. Chloupky je navíc chrání před nepříznivými podmínkami a před škůdci. Jak by si někteří mohli myslet, Tilandsie nejsou parazitické rostliny, ale epifytické, to znamená, že ostatní rostliny využívají pouze jako oporu k růstu, ale neberou jim živiny, ani jim nijak neubližují. Tilandsie patří do čeledi broméliovitých rostliny, společně se známějšími Broméliemi, Guzmániemi a Ananasovníkem. Celá čeleď jsou jednoděložné rostliny. Některé Tilandsie žijí i 25 let, jako např. T.xerographica, která je chráněná CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Pokud Tilandsie vykvetou, postupně zahynou, ale než se tak stane, v růžici jim vyroste až pět nových odnoží. Někdy Tilandsie nevykvetou a pouze odnoží malé rostlinky. Kromě jejich krásy a nenáročnosti jsou Tilandsie vhodné jak do dětských pokojů, tak pro bydlení s domácími mazlíčky.
Tillandsie jsou celkem nenáročné rostliny, které přežijí ve zdraví i dva týdny Vaší dovolené. Výhoda je jejich atraktivní vzhled a originální pěstování, které může být téměř nekonečně kreativní. Osobně vybírám takové pěstování, kde se Tilandsie nelepí k podkladu a ani se nezasunují do "obrazů". Lepení mi přijde dosti agresivní, i kvůli kořínkům, a pokud se nepovede, myslím, že může rostlině i dost ublížit. Co se týká "obrazů", ty bych nedoporučila kvůli jejich vysunování do drátků nebo provázků, když ji potřebujete porosit, jelikož postupně Tilandsii odřete trichomy, které potřebuje k životu. Proto volím varianty v aeráriích, různých dózách a na miskách či závěsných "květináčích". Tam se s jemnou péčí Tilandsie přemístí do vody, aniž by utrpěla ztrátu chloupků.
Zálivku provádím dešťovou vodou až ve chvíli, kdy má voda stejnou teplotu jako má byt. Občas přihnojím v létě, cca 1x za měsíc. Tillandsie rosím, 1x za dva týdny (Tillandsia ionantha, Bulbosa, butzii, Fasciculata, juncifolii) a tak jednou za měsíc T. caput medusae, harrisii (ty, co mají šedivější barvu, tzn.hodně trichomů, což napovídá jejich suššímu původu). I když bych chtěla podotknout, že i v pouštních oblastech mají Tilandsie po ránu rosu. Takže pěstování v domácích podmínkách je rozdílné než růst v přírodě nebo ve skleníku. Proto naše rostliny vždy, ať už jsou od dodavatele nebo přímo z plantáží a skleníků od pěstitele, nechám aklimatizovat, zjistím, které rostliny jsou ve 100 % kondici a teprve poté se nabízejí do Vašich domovů. Rostliny odkvetlé nenabízím. Když někdy vidím, jak prodavačky zacházejí s Tilandsiemi, je mi z toho smutno, rostliny jsou poházené jedna na druhé, mohou se jim ulámat konce lístků, trichomy se o sebe odřou.. Proto je při poslání balíkem ještě zabalím do papíru, aby se jim nic nestalo a přišly Vám domu zcela fit.
Naše Tilandsie máme položené na dřevěných či kovových bedýnkách, nebo také umístěné na záclonách apod. Aby se s nimi dobře manipulovalo, mohla jsem je kontrolovat a také, aby měly dostatek světla. Světlo je u těchto rostlin důležité, především, aby Vám vykvetly a rychle rostly. Jen pozor, my je máme přikryté záclonkou, pokud jsou hned u okna nebo za záclonou, především na jaře by se Vám rostliny popálily od sluníčka a udělaly by se jim skvrny na růžici nebo na listech. Za oknem máme hlavně ionanthu, za záclonou ostatní druhy. Pokud rostlinka jakoby zesvětlá nebo ji usychají konce lístků, namočím ji na 10 min do vody, je to signál, že chce více vody. Abyste měli srovnání, tak u nás je vlhkost vzduchu 48-60 % a teplota cca 18-22°C, proto pokud budete mít sušší vzduch, vyšší teplotu, porosíte je častěji. Ale jak píši v návodu, lepší méně nežli více. Rostliny mají tendenci v bytových podmínkách snadno uhnívat, pokud je přemokříte. Také vyžadují proudění vzduchu, takže je v klidu můžete nechávat i v průvanu i v zimě, jen pozor, nenechat je v průvanu přímo po porosení. Rosím nebo namáčím je k večeru, přes noc je nechám okapat růžicí vzhůru nebo aspoň na boku na tácu a pak dám zpět do bedýnek k oknu.
2. Letnění
Letnění Tilandsie přímo milují. Ze začátku jsem měla obavy, abych rostlinám neublížila, ale již po pár dnech je vidět, jak jim venkovní prostor prospívá. Pokud jste udělali nějakou chybu během zimního období a Tilandsie se Vám nezdá zcela v pořádku, určitě doporučuji dát ven. Ať už na balkon, terasu nebo zahradu. Určitě nedávat rostlinky ven dříve než po "zmrzlých" a ne na plné slunce kvůli popálení. Já čekala až na červen, kdy noční teploty jsou již docela vysoké. Naše rostlinky letním na zahradě v kovovém třípatrovém koši (původní účel byl do koupelny). Kovový koš propouští světlo i přebytečnou vodu a proudí jím vzduch. Rostlinky tam jsou položené většinou jakoby na boku, kdyby několik dní nepřetržitě pršelo, aby voda odtékala z růžice. Koš mám umístěný v polostínu, až odpoledne na něj svítí slunce. T. usneoides mám zavěšenou na pergole, vypadá to moc hezky a Tilandsia roste do délky i šířky. Výhoda je, že pokud občas prší, nemusíte se o rostlinky vůbec starat. I rostlinky, které nevypadaly dobře a byla jsem smířená, že pravděpodobně nezvládly transport z ciziny, se nádherně daly do kondice a teď jsou skoro nejhezčí ze všech. Letnění určitě doporučuji.
Pro začátek našeho blogu je to vše, budu sem přidávat další zkušenosti a rady.
Jana z epip.cz
3. Zde bych chtěla uvést druhy, pro úplně začínající pěstitele, kteří nemají s rostlinami nebo Tilandsiemi zkušenosti. Píšu to zde podle své vlastní zkušenosti a pouze ty druhy, které máme v nabídce.
1. pro úplné začátečníky: Tillandsia ionantha (všechny variety Rubra, Scaposa, "red", "green" atd), T. juncea, T. caput medusae, T. cyanea, T. brachycaulous, T. fasciculata, T. curli slim
2. pro lehce zkušené: T. xerographica, T. melanocrater, Tillandsia harrisii, T. pruinosa, T. juncifolia, T. seleriana, T. capitata, T. usneoides, T. silver, T. belize
3. pro zkušenější: T. bulbosa, T. butzii
4. nejzkušenější: zatím nemáme v nabídce (T. argentea - mně se nepovedlo tuto rostlinu pěstovat)